Aasta puu tamm ja tema raviomadused
Tänavune aasta puu on teistkordselt harilik tamm. Aasta puu oli ta ka 26 aastat tagasi, 1998. aastal. Tamm (lad k. Quercus) on pöögiliste sugukonda kuuluv kõige liigirikkam puude perekond – ligikaudu 500 liiki ja umbes 180 nendevahelist hübriidi. Tammesid väärtustatakse kõrgelt – nii haljastuses kui puidutööstuses. Meie kodumaine harilik tamm on pikalt leidnud kasutamist ka tema raviomaduste tõttu.
Ravimtaimena on kasutatud tamme koort, lehti, pahkasid ehk galle ja tõrusid. Nii on näiteks aastasadu kasutatud noorte tammede koort tõmmise tegemiseks. Tammekooretõmmisel on bakterivastane toime ja seetõttu on seda kasutatud seespidiselt kõhulahtisuse, soolepõletiku, verejooksu, vereköhimise vastu, samuti põiepõletiku, hambajuure- ja igemepõletiku, taime- ja seenemürgituse korral. Kõhulahtisuse vastu aitab tammekooretee juba ühe päevaga. Välispidiselt kasutatakse tammekooreleotist kompressidena kroonilise nahalööbe ravimisel ja jalavannides jalgade higistamise korral. Tõmmiseid kasutatakse pea alati jahutatult
Tammetõrusid, millel samuti ravitoime, on aegade jooksul kasutatud kohviubade asendajana. Parajalt tarvitatuna olevat tammetõrukohv rohuks luunõrkuse ja verevaesuse puhul. Jahvatatud tammetõrust saadud pulbrit kasutati ka ninaverejooksu vastu. Tammelehed on seevastu kasutamist leidnud kurkide hapendamisel, ent selline hapendusviis muudab kurgid tumedaks.